Vas bolijo noge ali imate krčne žile? Bi se radi tega znebili enkrat za vselej? Bolečine v nogah so za marsikoga res neprijetne, saj nas lahko presenetijo povsem nenadoma in nam onemogočijo normalno delovanje in opravljanje vsakodnevnih opravil. Na srečo obstajajo Detralex tablete, ki učinkovito pomagajo pri odpravljanju teh težav.

Zakaj pride do bolečih in težkih nog
Bolečine v nogah lahko nakazujejo na to, da kri po nogah ne kroži tako, kot bi morala, ker jo ovira tekočina, ki se nabira v nogah. Ta tekočina povzroči kronično vensko bolezen, ki vpliva na zdravje ven v nogah, sčasoma pa se bolezen poslabšuje. Pri zdravih venah njihove zaklopke pravilno delujejo in preprečujejo povratni tok krvi. Pri nezdravih venah pa zaklopke ne delujejo in zato se kri vrača v vene. Posledica tega je, da se začne kri zbirati v spodnjem delu nog, vene se razširijo, pojavijo pa se tudi nekateri drugi simptomi, ki se iz dneva v dan poslabšujejo. Slabši pretok krvi v venah ima številne posledice. Poleg bolečih, težkih, oteklih in utrujenih nog, lahko čez čas opazite tudi krčne žile ali mrežaste vene, pojavijo pa se lahko tudi krči v nogah. Da do zadnjih dveh simptomov ne pride, je ključno, da zdravnika obiščete že takrat, ko dlje časa čutite otekle in boleče noge, čeprav se na zunaj nič ne vidi.

Obstaja šest stopenj razvoja kronične venske bolezni. Nična stopnja so že večkrat omenjene bolečine v nogah. Na tej stopnji še ne vidimo znakov venskih bolezni, a v venah že nastajajo poškodbe. Zdraviti se morate začeti že na tej stopnji. Prva stopnja je pojav mrežastih ven. Te so že vidne, a niso boleče, zato nekateri še kar odlašajo z zdravljenjem, a bolezen lahko hitro napreduje, zato ukrepajte že v tej fazi. Druga faza prinese krčne žile. To so vidne in izbočene vene, kar je jasen znak bolezni. Na tretji stopnji začnejo otekati gležnji in noge, kar je posledica povečane tlaka in odtekanja tekočine v druga tkiva. V četrti fazi boste opazili spremembe na koži, kot je potemnitev, srbečica, suhost in podobno. V peti fazi se pojavi zaceljena venska razjeda. Gre za odprta, a zaceljena področja na koži, kar je lahko boleče in otežuje gibanje. V zadnji fazi pride do aktivne venske razjede, torej odprte rane, pri čemer se krvni obtok še poslabša. Ključno je, da ne glede na to, v kateri fazi se nahajate, čim prej začnete zdravljenje, da ne bi prišlo do kakšnih hujših zapletov in da boste lahko kmalu spet normalno živeli.
Dejavniki tveganja
Na nekatere dejavnike lahko vplivate, na druge ne. Med dejavnike, ki jih ne morete nadzorovati sodita genetika in staranje (oboje poveča verjetnost za nastanek bolezni) ter spol – ženske imajo običajno večje tveganje za bolezen. Dejavnika, na katera lahko vplivate pa sta čezmerna telesna teža in dolgotrajno sedeče delo oziroma telesna nedejavnost. Do neke mere je to pogojeno tudi s poklicem, ki ga opravljate, tako da v resnici tudi teh dejavnikov ne morete čisto nadzorovati.

S spremembo življenjskega sloga, rednim gibanjem, z nošnjo ohlapnih oblačil in kompresijskih nogavic, s tem, da ne nosite pogosto visokih pet in podobno, lahko zelo pripomorete k temu, da ohranite zdrave noge in da bolečine v nogah nikoli ne bodo vaša težava. O tem začnite razmišljati že danes, da ne bo kasneje prepozno.